WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU DZIECKA
Wczesne Wspomaganie Rozwoju to bezpłatne zajęcia, których celem jest stymulowanie rozwoju psychoruchowego i psychospołecznego dzieci ze stwierdzoną niepełnosprawnością.
Wczesnym wspomaganiem rozwoju obejmujemy dzieci posiadające Opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju wydaną przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Powyższą opinię wydaje również zespół orzekający Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Turku.
W ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju dziecko może uczestniczyć w specjalistycznych zajęciach terapeutycznych w wymiarze od 4 do 8 godzin miesięcznie.
Zespół wczesnego wspomagania rozwoju stanowią terapeuci przygotowani do pracy z małymi dziećmi o zaburzonym rozwoju psychoruchowym: psycholog, pedagog, logopeda, inny specjalista, w zależności od potrzeb dziecka i jego rodziny.
Wszelkich informacji na temat Wczesnego Wspomagania Rozwoju (WWR) udziela koordynator WWR Teresa Kolińska – pedagog, specjalista wczesnej interwencji i wspomagania małego dziecka.
Zespół WWR na podstawie wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka ustala konkretne działania terapeutyczne i wspierające, opracowuje i realizuje z dzieckiem i jego rodziną indywidualny program wczesnego wspomagania, który podlega stałemu monitorowaniu oraz modyfikacji wynikającej z bieżących potrzeb dziecka.
REALIZACJA ZAJĘĆ
Rodzic powinien dostarczyć do sekretariatu Poradni oryginał lub ksero opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju z wypełnionym wnioskiem oraz oświadczenie rodziców/opiekunów prawnych o tym, że dziecko nie korzysta z zajęć organizowanych w ramach WWRD w innej placówce. Wniosek o oświadczenie rodzica można pobrać z naszej strony.
Rodzice zakwalifikowanych dzieci otrzymają telefoniczną informację o zakwalifikowaniu dziecka na zajęcia.Dzieci kwalifikowane są zgodnie z kolejnością składanych wniosków.
ZADANIA REALIZOWANE W RAMACH WWRD:
Wsparcie psychologiczne rodziny dziecka
Wielospecjalistyczna ocena rozwoju dziecka
Terapia indywidualna dziecka ustalana adekwatnie do potrzeb możliwości dziecka
Współpraca z rodziną w zakresie realizowania indywidualnego procesu pracy z dzieckiem
SPECJALIŚCI WCHODZĄCY W SKŁAD ZESPOŁU
Teresa Kolińska – pedagog, specjalista wspomagania rozwoju dziecka,
Anna Gradecka-Porada – psycholog, tyflopedagog, terapeuta SI,
Anna Zawadka-Kwaśny – psycholog, specjalista wspomagania rozwoju dzieci i młodzieży z autyzmem i zespołem Aspergera
Patrycja Ambroziak – psycholog, specjalista wspomagania rozwoju dziecka,
Katarzyna Frącala– oligofrenopedagog, terapeuta pedagogiczny, specjalista wspomagania rozwoju dzieci i młodzieży z autyzmem i zespołem Aspergera,
Ewa Kujawa – logopeda, surdologopeda
Mirosława Miśko- logopeda, specjalista wczesnej logopedii klinicznej
Aleksandra Sztrymer - neurologopeda kliniczny – specj. wczesna interwencja logopedyczna, certyfikowany terapeuta koncepcji RCM® (Rudolfo Castillo Morales), terapeuta Empaty Dolls®, Trener Umiejętności Poznawczych i Funkcji Wykonawczych®
Adriana Łajdecka - pedagog, oligofrenopedagog